ویلای خاکستری

   

معماران: رضا اسدزاده، شبنم خلیل پور


آتلیه مکعب سفید

موقعیت: شهرستان ماکو
مساحت: ۱۰۰ مترمربع
عکاس: فرشید نصرآبادی
سال ساخت: ۱۳۹۹

شرح پروژه


داستان این پروژه با توجه به موقعیت قرارگیری اش آغاز شد.
با عبور از میان باغ های زیبا و مملو از درختان گردو ، گیلاس و زردآلو در کنار رودخانه ، با یک باغ وسیع در کنار کوه رو به رو می شدند که چشم انداز فوق العاده ای به جاده و دشت های جنوبی انتهای کوچه داشت.

هدف اصلی در طراحی این پروژه ایجاد ساختمانی متمایز به عنوان بنای یادبود بر سطح زمینه ای بود که در ورودی شهر قرار گرفته داشت. شکل گیری این کانسپت با در نظر گرفتن معماری زمینه ای با داشتن کمترین تأثیر در بر طبیعت بکر و همچنین ایجاد  ارتباط نزدیک با آن صورت گرفت.

این پروژه تحت عنوان ویلای خاکستری طراحی و ساخته شد. طراحی این ویلا نه تنها به طور سنتی با طبیعت در ارتباط بود، بلکه سعی بر این داشت تا با روشی مدرن با زمینه تعامل بر قرار کند.

وجود سنگ های نامنظم و کوه های سر به فلک کشیده طراحان را به سمت طراحی پروژه ای سوق داد که قصد وفاداری و پایبندی به طبیعت داشتند. استفاده از سنگ بازالت به عنوان یک ماده بومی این ارتباط با زمینه را غنی می کند. استفاده از رنگ خاکستری و حجم بزرگ خاکستری، کانسپتی خنثی را القا می کند.

بنای اصلی سعی بر این دارد تا علی رغم داشتن ظاهر رسمی در کل حجم به واسطه ی با تفریق ها و اضافات مختلف، به زمینه متصل شود. تمامی بخش های این ساختمان می تواند از نور روز در همه جهات بهره مند شود. همچنین از منظره های عالی ارتفاعات شمالی و همچنین دشت های جنوبی ، رودخانه و جاده اصلی برخوردار است.

طبقه ی اول به سالن نشیمن و آشپزخانه اختصاص داده شده و از طریق دو راه پله فلزی و سبک از حیاط قابل دسترسی می باشد. راه پله طبقه بالا به پشت بام منتهی می شود و از آن جهت بهره مندی از چشم انداز مناظر اطراف استفاده می شود. فرم ساختمان به گونه ای طراحی شده که کاربر هنگام ورود به ساختمان به طبیعت متصل شده و به واسطه بازشو هایی که آگاهانه تعبیه شده، چشم اندازهای مختلفی را تجربه می کند. ویلای خاکستری نمایانگر یک رویکرد مدرن، رنگ و حجم مدرن، ارتباط مدرن با طبیعت و همچنین بازتاب اندیشه ای مدرن می باشد.

 
 

 به این ساختمان چه امتیازی میدهید ؟

ساختمان های مرتبط :
ساختمان تاریخی سایه روشن
ساختمان تاریخی سایه روشن (دوشنبه 24 خرداد 1400)
خانه الهیه
خانه الهیه (پنج شنبه 20 خرداد 1400)
دیپلمات ششم ولنجک
دیپلمات ششم ولنجک ( چهارشنبه 5 خرداد 1400)
جدیدترین تور املاک
بلوار 24 متری 120 متر کلید نخورده
فروش
آپارتمان
  • سعادت آباد

بلوار 24 متری 120 متر کلید نخورده

2
2
1
6
16,800,000,000 تومان
میانگین رتبه :  0.0