ساختمان مسکونی سبز جماران

   

آرشیتکتمهدی پناهی


شركت مشاور: دفتر معماری کارابن
آدرستهران، جماران، خیابان فیضیه، ابتدای خیابان امیدوار، نبش کوچه برومند
سال ساخت: 1396 تا 1394
مساحت زمين۴۷۸ مترمربع
مساحت زیربنا: ۳۱۵۰ مترمربع
متریال نما: آجر، سنگ

توضیحات معمار پروژه:

 
در گذشته، فضای زندگی انسان در کنار طبیعت بوده، اما امروز به دلیل تعریف فضای معماری در طبقات بالاتر از سطح زمین، این ارتباط تا حدود زیادی از بین رفته. همچنین بافت قدیم شمال شهر تهران، کوچه باغ‌های سرسبزی داشته که به تدریج با افزایش ساخت‌و‌سازها، سرسبزی خود را از دست داده‌اند. تلاش برای یافتن راهی در جهت تقویت ارتباط با طبیعت چه به لحاظ بصری و چه به لحاظ فیزیکی، ایده‌ی اصلی پروژه را تعریف کرد.
در پروسه‌ی طراحی پروژه برای تمامی فضاها، با توجه به محدودیت‌ها و ضوابط، هر جا که امکان ایجاد فضای سبز بود، جزئیاتی مناسب طراحی شد. به طور کلی در پروژه، بجز سطوح داخلی فضای زندگی و مسیرهای تردد در مشاعات، تمام سطوح افقی باقیمانده با هدف افزایش حداکثری فضای سبز، به شکل باغچه‌های بزرگ و کوچک طراحی شد.

مهم‌ترین این فضاها، حیاط، بام و حیاط نیم‌طبقه می‌باشندایده‌ی طرح نما در امتداد ایده‌ی اصلی پروژه، بدین صورت شکل گرفت تا کالبد بنا با رفتار طبیعی در برابر دو مسئله
یکی دید و منظر و دیگری ایجاد فضای مناسب برای رشد و گسترش گیاهان گشوده شود.

این گشایش از یک طرف با فاصله گرفتن پوسته‌ی نازک کاری از بدنه‌ی اصلی ساختمان و از طرف دیگر با گشایش و فاصله گرفتن تدریجی پوسته‌ی نازک کاری نما و همینطور چرخش تدریجی عناصر شکل‌دهنده‌ی نما برای به حداقل رساندن سطح پوشش، طراحی شد که فضای رشد و گسترش گیاهان به تدریج تا بازترین قسمت نما فراهم گردید.


در انتهای این پوسته بازشده‌ی نما در هر بخش فاصله‌ی حداکثری ایجاد شد و در بخش‌هایی برای باز بودن کامل سطح پنجره، هیچ عنصری نما را نپوشاند،این چیدمان مصالح نما و ترکیب آن با فضای سبز نما، به نوعی حس بیرونی پوسته‌‌ی نما و دیده شدن فضای سبز در تمامی قسمت‌های نما را از درون نیز قابل رویت و لمس کرده و ارتباط بصری و فیزیکی با همین دو عنصر فضای سبز و متریال نما، حس ارتباط با فضای خارج را تقویت می‌کند. این جزئیات تلاشی است برای کم کردن فاصله درون و بیرون در جهت تقویت حس ارتباط با طبیعت است.
برای اجرایی شدن این جزئیات، آجر به دلیل مدولار بودن و امکان چیدمان کردن و همچنین داشتن حس قوی و آشنا برای مخاطبین پروژه، انتخاب شد و رنگ روشن هم برای سبک‌تر کردن پروژه و دیده شدن بیشتر گیاهان در زمینه روشن، اتخاذ شد.

حیاط نیم‌طبقه ایده‌ی اصلی پروژه بر فضاسازی و گسترش فضای سبز مجتمع

پروژه در مرحله‌ای به ما واگذار شد که سازه‌‌ی آن طراحی و نقشه‌های اولیه‌‌ی آن تهیه شده بود. در نقشه‌های ابتدایی (شهرداری) با توجه به شیب تند خیابان و ترازهای کف طبقات پارکینگ همکف و شروع طبقه‌‌ی اول مسکونی، ارتفاع حدود 5 متری برای پارکینگ بالا بوجود آمده بود که با اعمال ضابطه کنترل ارتفاع پارکینگ، حداکثر این ارتفاع 40/2 متر لحاظ شده بود و مابقی ارتفاع به صورت سقف کاذب در نظر گرفته شده بود. همینطور به دلیل پیشروی فضای ورزشی در طبقه‌ی زیرزمین در جهت استفاده از نور و تهویه‌ی طبیعی و عبور مسیر ماشین‌رو از درون حیاط، فضای باقیمانده حیاط کم شده و فضای سبز آن نیز کاهش پیدا کرده بود. این محدودیت‌ها و فضای بلا استفاده‌‌ی پشت سقف کاذب پارکینگ بالا، ما را بر آن داشت تا با ایجاد یک فضای باز مسقف، فضای سبز حیاط گونه را با باغچه‌های پیوسته پیرامونی و ایجاد آبنمای مرکزی، طراحی کنیم که دسترسی به این فضا به صورت اختصاصی از لابی، توسط یک پل فلزی امکان می‌یابد. این بخش از طراحی، تلاشی بود برای جبران فضای ازدست‌رفته حیاط و افزایش سبزینگی فضادر نهایت در تمامی قسمت‌هایی که پنجره و بازشویی ایجاد شده و مابقی سطوح افقی مانند سطح بام، سردر حیاط و قسمت‌هایی از بدنه‌ی حیاط، باغچه‌هایی طراحی و اجرا شد تا تنوع گونه‌های گیاهی نیز در جای‌جای پروژه دیده شود.
 

 به این ساختمان چه امتیازی میدهید ؟

ساختمان های مرتبط :
ساختمان تاریخی سایه روشن
ساختمان تاریخی سایه روشن (دوشنبه 24 خرداد 1400)
خانه الهیه
خانه الهیه (پنج شنبه 20 خرداد 1400)
دیپلمات ششم ولنجک
دیپلمات ششم ولنجک ( چهارشنبه 5 خرداد 1400)
ویلای کیانی
ویلای کیانی (سه شنبه 4 خرداد 1400)
خانه چهارگاه مشا
خانه چهارگاه مشا (سه شنبه 4 خرداد 1400)
جدیدترین تور املاک
بلوار 24 متری 120 متر کلید نخورده
فروش
آپارتمان
  • سعادت آباد

بلوار 24 متری 120 متر کلید نخورده

2
2
1
6
16,800,000,000 تومان
میانگین رتبه :  0.0