ساختمان اداری نیک بسپار

   

آرشیتکتامیر شهراد


دفتر معماری آو
کارفرما
: محمد شهوازیان
آدرس: تهران، خیابان شیراز جنوبی، برزیل غربی، پلاك ۴۱
تیم طراحی: صدف قناویزباف، موسی عزیزی 
شروع و اتمام پروژه۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ 
مساحت زمین۳۴۰ مترمربع
مساحت زیربنا۱۵۰۰ مترمربع
عکاس: حسین فراهانی

رتبه دوم جایزه معمار در بخش عمومی سال ۱۳۹۴

توضیحات معمار پروژه:


تهران،مسیر املا تا انشا

با بررسی و مطالعات انجام شده در حوزه نظریات اصلی نشانه شناسی و مابه ازای آن در معماری به این نکته پی میبریم که افراد بر شکل های ساخته شده چه معنایی را حمل میکنند. این شیوه قرائت در معماری همبسته با علم نحو در "زبان" بررسی میشود.بحث بر این است که دو جنبه معنا و نحو در زبان را نمیتوان به طور کامل از یکدیگر جدا کرد.به همین دلیل اهمیت موضوع "سنجش بعد نشانه شناسی"مطرح میگردد. این نظریات متعلق به فردینان دو سوسور، فیلسوف سویسی و چارلز سندرس پیرس ، پیمایشگر آمریکایی است.هردو این فلاسفه به این امر پی برده بودند که اصول برگرفته از زبان را میتوان برای تحلیل فرایند "دلالت"5 در دیگر رشته ها نیز به کار برد.

 زبان خارج از دستور تهران

شهر تهران متنی است که درگیر اجزای زبانی خویش است. چراکه در مسیر شهرسازی ، تغییرات سریعی را تجربه کرده است .کالبد پیش از انقلاب ، فریز شده و نوستالژی مدرنیسم گشته است.اما شهر هرگز نمی ایستد و به رشد خارج از برنامه ادامه داده است. در این ساختار کوچکترین جزء با معنی(مسکن) ، شکل دهنده محیط است. ما این واحد را "پیکسل" مینامیم. با پیوستن این اجزاء با معنی به هم، گرو ههای بزرگتری تصویر بزرگتری شکل میگیرد و در ساختار کلان، شکل شهر که حاصل انتظام محیط است را به وجود می آورند.دو جنبه معنای شهر و معنای پیکسل را نمیتوان به طور کامل از هم جدا کرد.

نما مهم نیست-Resolution مهم است
 
تصویر شهر ، حاصل یک نظام خوشه ای است و مفاهیم کلیدی آن در “مقیاس” خلاصه میشود. مقیاس در وجوهات خرد تاکلان آن به صورت طیفی تعریف میشود که “ قرائت پذیری شهر” و “نگاه به معماری” در دو سوی این طیف قرار میگیرند. مقیاس های گوناگون (resolution) ( وضوح دانه بندی های) متفاوت ، اما متعلق به یک“تصویر بزرگتر” را ارائه میدهند.

الزماً تضادی میان وضوح وتنوع نیست. تنوع میتواند در عین وضوح مطلوب و دلخواه باشد . سادگی تصویر شهر نباید به حدی باشد که یکنواختی ملال آوری را بر ذهن بیننده القا کند. تنوع و پیچیدگی، سیمای شهر را دلپذیرو پر هیجان می کند اما این تنوع باید تا اندازه ای باشد که وضوح کلی از میان نرود و شخص نباید هرگز احساس کند تصورکلی خود را از محیط از دست داده و به اصطلاح سردر گم شده است.
 
High resolution city

در پروسه طراحی این ساختمان مهمترین چالش تعیین resolution مناسب و مقیاس گذاری ساختمان بوده است. این resolution است که موقعیت ما را در بافت مشخص میکند. در این پروژه ما از آیکون دوری کرده و سعی در قرار گرفتن در دانه بندی شهر کرده ایم. جز و کل تصویرشهری پروژه در مقیاس خرد و کلان در تناسب هستند.شکل زدایی هدف اصلی پروژه بوده و این هدف در راستای رسیدن به بافت در موقعیتی است که طرح های بالا دست آن مثل پروژه مسکونی مجتمع سامان و برج های ونک پارک ، خطوط کلی محله را ترسیم میکنند.
 

 

 به این ساختمان چه امتیازی میدهید ؟

ساختمان های مرتبط :
ساختمان تاریخی سایه روشن
ساختمان تاریخی سایه روشن (دوشنبه 24 خرداد 1400)
خانه الهیه
خانه الهیه (پنج شنبه 20 خرداد 1400)
دیپلمات ششم ولنجک
دیپلمات ششم ولنجک ( چهارشنبه 5 خرداد 1400)
ویلای کیانی
ویلای کیانی (سه شنبه 4 خرداد 1400)
خانه چهارگاه مشا
خانه چهارگاه مشا (سه شنبه 4 خرداد 1400)
ویلای فردوس
ویلای فردوس (سه شنبه 4 خرداد 1400)
ویلای شماره 7 شیراز
ویلای شماره 7 شیراز (سه شنبه 4 خرداد 1400)
شهرک ویلایی کیله پی
شهرک ویلایی کیله پی (شنبه 25 اردیبهشت 1400)
مجتمع مسکونی گلپاد الهیه
مجتمع مسکونی گلپاد الهیه (جمعه 24 اردیبهشت 1400)
مجتمع مسکونی کامران 04 الهیه
مجتمع مسکونی کامران 04 الهیه (جمعه 24 اردیبهشت 1400)
مجتمع مسکونی دا اقدسیه
مجتمع مسکونی دا اقدسیه (جمعه 24 اردیبهشت 1400)
جدیدترین تور املاک
بلوار 24 متری 120 متر کلید نخورده
فروش
آپارتمان
  • سعادت آباد

بلوار 24 متری 120 متر کلید نخورده

2
2
1
6
16,800,000,000 تومان
میانگین رتبه :  0.0